Dy muaj nga atentati, kryeministri sllovak rikthehet në punë

Kryeministri sllovak Robert Fico ka rifilluar punën pothuajse dy muaj pas një atentati të dështuar ndaj tij. Populisti i majtë Fico mori pjesë sot në një takim të kabinetit në Bratislavë.

Sipas një deklarate, 59-vjeçari tha se po i rikthehej ritmit të punës dhe shpresonte se së shpejti do të ishte në gjendje të përmbushte plotësisht rolin e tij.

Në faqen e tij në Facebook, Fico iu drejtua me sarkazëm “medias progresive dhe liberale” dhe opozitës, duke postuar: “Më falni që mbijetova, por jam rikthyer”.

Agjencia TASR raportoi se Fico zhvilloi një bisedë telefonike edhe me kryeministrin ukrainas Denys Shmyhal. Ai thuhet se ofroi trajtimin e pacientëve me kancer nga Ukraina në Sllovaki, pas sulmit të fundit rus në një spital pediatrik në Kiev.

Gjithashtu, ata diskutuan organizimin e një mbledhjeje të përbashkët qeveritare mes dy shteteve fqinje, e planifikuar në fillim të vjeshtës.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button