Teknologji

‘Black Out-i’ global, çfarë dihet deri më tani mbi havarinë kibernetike?

Një pjesë e konsiderueshme e botës u përball të premten me probleme madhore të shkaktuara nga një avari kibernetike që…

Lexo më shumë

Çfarë i nxori jashtë funksioni sistemet teknologjike në botë?

Një dështim në operacionet e një gjiganti teknologjik ka prekur punën e dhjetëra agjencive të premten, duke anuluar fluturimet, duke…

Lexo më shumë

Ky quhet veprimi numër 1 për të rritur ndjekësit tuaj në rrjetet sociale

Nga fundi i fillimit të viteve 2000, mediat sociale hynë në jetën tonë në mënyrë të madhe, me Facebook dhe…

Lexo më shumë

Neuralink do tu japë njerëzve superfuqi, thotë Musk

Implanti i trurit të Neuralink ishte subjekt i shumë intrigave dhe polemikave në vitin 2019 kur u prezantua. Kjo vlen…

Lexo më shumë

Italia do të ndalojë telefonat inteligjentë në shkolla

Telefonat celularë do të ndalohen në klasat italiane në vitin e ri shkollor, sipas një dekreti të lëshuar të enjten…

Lexo më shumë

“WhatsApp” prezanton funksionin për transkriptimin e mesazheve zanore

“WhatsApp” po punon për të sjellë një përditësim të ri që lidhet me transkriptin e mesazheve zanore për të gjithë…

Lexo më shumë

Shkolla në Britani ‘i detyron’ studentët të përdorin vetëm celularët e vjetër

Shumë rrethe shkollore kanë vendosur ndalime të smartfonëve për nxënësit gjatë ditës së shkollës, por një shkollë britanike e ka…

Lexo më shumë

Whatsapp-i do t’ua mundësojë të flisni me njerëz në gjuhë të huaja

Përdoruesve të Whatsappit iu është mundësuar që të kontaktojnë me njerëz të tjerë dhe të flasin në gjuhë të ndryshme.…

Lexo më shumë

Rekord i ri në shpejtësinë e internetit: Transferon këtë numër terabitësh në sekondë

Instituti japonez i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit ka arritur të arrijë një rekord të ri në shpejtësinë e transmetimit…

Lexo më shumë

“Qentë” robotë që do të përmirësojnë jetën e personave me probleme të shikimit

Një qen robot kinez me gjashtë këmbë mund të ndihmojë njerëzit me shikim të dëmtuar të jetojnë më të pavarur.…

Lexo më shumë
Back to top button