Xhaka: Anglia rival i vështirë, por ne kemi pikat tona të forta

Zvicra do të përballet me Anglinë në çerekfinalen e Kampionati Evropian, njërën nga kombëtaret favorite të këtij kompeticioni dhe Granit Xhaka e pranon se ai dhe bashkëlojtarët e tij janë para një sfide shumë të vështirë.

“Krahasuar me kombet e tjera, Anglia ka shumë lojtarë që luajnë në ligën e tyre vendase. Kjo e bën atë të veçantë sepse unë kam luajtur kundër shumë prej tyre disa herë nga koha ime në Premier Ligë. Në thelb, për mua është një lojë me nokaut si çdo tjetër. Ne kemi forcën tonë dhe fokusohemi në pikat tona të forta, pavarësisht se kush është kundërshtari”, ka thënë Xhaka në një intervistë për mediumin zviceran “90min.ch”.

Ai ka shtuar është i gatshëm për të qenë sërish shtylla kryesore e skuadrës, ashtu siç ka bërë edhe te Bayer Leverkuzeini dhe skuadrat tjera ku ka luajtur.

“Edhe para kohës sime në Leverkusen, u përpoqa ta ndihmoja ekipin me mentalitetin tim dhe të isha shembull. Pavarësisht se për cilin klub kam luajtur, gjithmonë kam dashur të fitoj çdo ndeshje, madje edhe në stërvitje”, ka shtuar Xhaka.

Zvicra dhe Anglia do të ballafaqohen më 6 korrik në stadiumin “Merkur Spiel-Arena” në Dusseldorf.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button