Trajneri i Zvicrës, Yakin: Nuk po shqetësohemi shumë për Italinë

Trajneri i Kombëtares së Zvicrës, Murat Yakin, theksoi besimin e madh që ka në skuadrën e tij, para ndeshjes me Italinë në kuadër të 1/8 së finales, duke shtuar se nuk shqetësohen shumë për kundërshtarin.

Zvicra tregoi paraqitje shumë të mira në grupin A, duke mposhtur Hungarinë, e duke barazuar me Skocinë e Gjermaninë, për të përfunduar në vendin e dytë.

Gjërat kanë qenë shumë më të vështira për Italinë, e cila arriti të shënojë një fitore 2:1 ndaj Shqipërisë në ndeshjen e saj të parë në Euro 2024 përpara se të pësonte një humbje të dhimbshme 1:0 nga Spanja. Gjërat dukeshin të tmerrshme kundër Kroacisë derisa një gol i minutave shtesë nga Mattia Zaccagni siguroi një pikë jetike, duke i lejuar ekipit të përparonte në fazën e eliminimit direkt.

Zvicra gati për duelin me Italinë
Duke folur për median zvicerane SRF, Yakin diskutoi fillimisht mentalitetin e Zvicrës në drejtim të përballjes së tyre me Italinë.

“Ne po luajmë për shkuar tutje. Nuk mund të themi se jemi favoritë, sepse përballemi me Italinë, por barazimi ndaj Gjermanisë na ka dhënë shumë besim dhe nuk mund të fshihemi. Ne e ndoqëm me kujdes ndeshjen e Italisë, duke analizuar taktikat dhe strategjinë, do të thellohemi në këto ditë. Sinqerisht nuk mund të presim deri te dita e ndeshjes. Ata janë të paparashikueshëm, por ne jemi të përgatitur. Edhe nga pikëpamja mendore, ne kemi mjaft cilësi për t’i mbijetuar një ndeshje si kjo. Në realitet ne nuk duam të shqetësohemi shumë për Italinë, në fakt mendoj se e kundërta është e vërtetë sepse gjërat po funksionojnë mirë për ne.”

Ai ka dhënë mendimet e tij për Azzurrin dhe se si Zvicra po i afrohet ndeshjes.

“Italia ka një ligë të shkëlqyer që më pëlqen shumë, shumë strategjike dhe taktike. Kombëtarja ka lojtarë të mëdhenj, do të jetë një sfidë e madhe. Ne po shikojmë veten, por sigurisht që duhet të fokusohemi edhe te kundërshtari, varësisht se ku qëndrojnë pikat e forta dhe të dobëta të italianëve. Ata kanë mënyra të ndryshme të lojës, gjë që i bën ata të rrezikshëm. Por ata do të mendojnë edhe për ne. Jemi në formë të mirë, jemi të paparashikueshëm dhe do të përpiqemi të marrim diçka nga kjo lojë”.

Së fundi, Yakin diskutoi pikat e forta të ekipit të tij në Zvicër dhe ndikimin e tifozëve.

“Intensiteti i lartë dhe vullneti për të vrapuar na kanë bërë të fortë kohët e fundit. Sistemi ynë, strategjia jonë funksionon dhe ne kemi në krah elementin e befasisë dhe sigurisht tifozët tanë të mëdhenj. Kur edhe Manuel Akanji apo Granit Xhaka nxjerrin në pah mbështetjen, kjo do të thotë vërtet diçka. Edhe kundër Gjermanisë, ku ata ishin qartësisht në pakicë, tifozët tanë ishin kaq të zhurmshëm dhe dominues. Ishte e mrekullueshme se si na mbështetën për 90 minuta.”

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button