Rreth 45,000 Rohingya ikin mes akuzave për prerje koke dhe djegie në Mianmar

Përshkallëzimi i dhunës në shtetin Rakhine të Myanmarit të shkatërruar nga konflikti ka detyruar 45,000 myslimanë Rohingya të largohen, paralajmëruan Kombet e Bashkuara, mes akuzave për prerje kokash, vrasje dhe djegie të pronave, shkruan Al Jazeera, përcjell alfax.mk.

Përleshjet kanë tronditur shtetin Rakhine që kur rebelët e Ushtrisë Arakan (AA) sulmuan forcat e qeverisë ushtarake në pushtet në nëntor, duke i dhënë fund një armëpushimi që ishte mbajtur kryesisht që nga një grusht shteti ushtarak në vitin 2021. Luftimet kanë zënë në mes grupin e pakicës myslimane, që prej kohësh konsiderohen si të huaj nga shumica e banorëve budistë, qoftë nga qeveria apo nga pala rebele.

AA thotë se po lufton për më shumë autonomi për popullsinë etnike Rakhine në shtet, i cili është gjithashtu shtëpia e rreth 600,000 anëtarëve të pakicës myslimane të persekutuar Rohingya, të cilët kanë zgjedhur të qëndrojnë në vend.

Më shumë se një milion Rohingya janë strehuar në Bangladeshin fqinj pasi u larguan nga Rakhine, duke përfshirë qindra mijëra në vitin 2017 gjatë një goditjeje të mëparshme nga ushtria që tani është objekt i një çështjeje gjyqësore për gjenocidin e Kombeve të Bashkuara.

Zëdhënësja e zyrës së të drejtave të OKB-së, Elizabeth Throssell u tha gazetarëve në Gjenevë të premten se dhjetëra mijëra civilë janë zhvendosur ditët e fundit nga luftimet në fshatrat Buthidaung dhe Maungdaw.

“Rreth 45,000 Rohingya thuhet se kanë ikur në një zonë në lumin Naf pranë kufirit me Bangladeshin, duke kërkuar mbrojtje,” tha ajo, ndërsa kërkoi mbrojtjen e civilëve sipas ligjit ndërkombëtar.

Shefi i të drejtave të OKB-së, Volker Turk, po i kërkonte Bangladeshit dhe vendeve të tjera “të ofrojnë mbrojtje efektive për ata që e kërkojnë atë, në përputhje me ligjin ndërkombëtar dhe të sigurojnë solidaritet ndërkombëtar me Bangladeshin në pritjen e refugjatëve Rohingya në Mianmar”, tha ajo.

Por Tanvir Chowdhury i Al Jazeera-s, duke raportuar nga Cox’s Bazar në Bangladesh, tha se me më shumë se një milion Rohingya tashmë në vend, qeveria ka hezituar të marrë më shumë, duke i lënë refugjatët e fundit të mbërthyer në anën e kufirit të Mianmarit.

“Prerje koke”

James Rodehaver, kreu i ekipit të zyrës së të drejtave të Mianmarit, përshkroi situatën e tmerrshme nga e cila po iknin shumë.

Ai tha se ekipi i tij kishte marrë dëshmi dhe kishte parë imazhe satelitore, video në internet dhe fotografi që tregonin se qyteti Buthidaung ishte “djegur në masë të madhe”.

“Ne kemi marrë informacione që tregojnë se djegia filloi më 17 maj … dy ditë pasi ushtria ishte tërhequr nga qyteti … dhe Ushtria Arakan pretendoi se kishte marrë kontrollin e plotë të fshatit.”

Një i mbijetuar kishte përshkruar se kishte parë dhjetëra trupa të vdekur ndërsa ikte nga Buthidaung, ndërsa një tjetër kishte thënë se ishte mes dhjetëra mijërave që u larguan nga qyteti vetëm për ta gjetur veten të bllokuar nga Ushtria Arakan në rrugën në perëndim drejt qytetit Maungdaw.

Të mbijetuar të tjerë thanë gjithashtu se anëtarët e AA-së i kishin abuzuar dhe zhvatur para teksa përpiqeshin të shkonin në fshatrat Rohingya në jug të qytetit.

Në javët para djegies së Buthidaung, Rodehaver tha se zyra e të drejtave të njeriut kishte dokumentuar sulme të reja ndaj civilëve Rohingya si nga AA ashtu edhe nga ushtria në veri të Rakhine, duke përfshirë edhe sulmet ajrore.

Ekipi kishte dokumentuar “të paktën katër raste të prerjes së kokës”, tha ai, duke shtuar se ata kishin përcaktuar me një nivel të lartë besimi se ato ishin kryer nga AA.

Ka pasur gjithashtu akuza të mëparshme për përdorimin e Rohingya-ve si mburoja njerëzore.

Chowdhury i Al Jazeera, tha se Rohingya ishin “kapur në mes”.

“Ata janë në një situatë të pasigurt,” tha ai, duke shtuar se refugjatët e fundit Rohingya që ikën nga Mianmari i kishin thënë atij se si AA ashtu edhe ushtria janë përpjekur t’i rekrutojnë ata për të luftuar.

“Ata kërcënohen se nëse nuk bashkohen, fshatrat e tyre do të digjen”, tha ai.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button