Qindra oficerë izraelitë drejt ikjes nga lufta

Kanali 12 i Izraelit raportoi se gjatë këtij viti, rreth 900 oficerë të gradave të ndryshme kërkuan shqyrtimin e mundësisë së largimit të tyre nga shërbimi ushtarak, ndërsa numri i kërkesave të tilla më parë nuk i kalonte 150.

Gazeta izraelite Haaretz raporton se dhjetëra rezervistë kanë njoftuar se nuk do të kthehen në shërbimin ushtarak në Gaza, edhe nëse dënohen.

E gjithë kjo po ndodh në një kohë kur mediat izraelite raportojnë për qindra ushtarë rezervë të ushtrisë izraelite, të cilët çdo muaj shkojnë jashtë vendit, pa i njoftuar komandantët e tyre dhe në dritën e vazhdimit të luftës në Gaza, ku forcat izraelite kanë pësuar humbje të mëdha në muajt e fundit.

Nga ana tjetër, uebsajti izraelit Walla thekson se ushtria po vuan nga mungesa e ushtarëve dhe po kërkon të formojë një divizion të ri për të kryer detyra të ndryshme.

Uebfaqja shton se ushtria do ta emërtojë divizionin “David Division”, dhe do të përfshijë ushtarë meshkuj dhe femra që kanë mbushur moshën e përjashtimit nga shërbimi ushtarak, vullnetarë dhe anëtarë të Haredit, dhe kështu ushtria mund të rekrutojë 40,000 luftëtarë të rinj.

Faqja e internetit citon burime ushtarake që thonë se rekrutimi i tyre mund të kontribuojë në misione të shumta, duke përfshirë sigurinë kufitare dhe të Bregut Perëndimor dhe luftën me shumë fronte në të ardhmen.

Demonstrata Haredi

Ndërkohë, policia izraeliteu përball me demonstratat disaorëshe të hebrenjve ultra-ortodoksë në qytetin e pushtuar të Jerusalemit për të protestuar ndaj vendimit të Gjykatës së Lartë për t’i detyruar ata të kryejnë shërbimin ushtarak.

Mediat izraelite raportuan se protestuesit i vunë flakën pronës publike në zonën Romem të Jeruzalemit Perëndimor, duke bërë që policia të shpërndante turmat duke përdorur topa uji.

Të martën, Gjykata e Lartë e Izraelit vendosi që hebrenjtë Haredi duhet të detyrohen të regjistrohen në ushtrinë izraelite, e cila përballet me rezistencë të ashpër në Rripin e Gazës dhe është nën presion në frontin jugor të Libanit.

Gjykata e Lartë izraelite urdhëroi gjithashtu ngrirjen e buxheteve të shkollave fetare dhe deklaroi në vendimin e saj se nuk ka bazë ligjore për përjashtimin nga qeveria të Haredit nga rekrutimi.

Vendimi mund të shkaktojë një tronditje të madhe në koalicionin e kryeministrit Benjamin Netanyahu, i cili kundërshton rekrutimin e tyre. /tesheshi/

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button