Pas valës së të nxehtit, Greqia goditet nga stuhi të fuqishme me breshër

Pas një vale të zgjatur të të nxehtit, moti i keq po mbërrin edhe në Greqi, ku priten reshje të dendura shiu, stuhi dhe breshër, njoftoi Shërbimi Meteorologjik Kombëtar (EMI), i cili lëshoi ​​një buletin emergjent.

Ndryshimi i motit mbërrin sot, ndërsa stuhitë më intensive priten nesër, raporton Protothema.

Stuhia do të prekë zonat malore në zonat qendrore dhe veriore, ndërsa në detin Jon do të intensifikohen erërat veriperëndimore.

Një stuhi e shoqëruar me reshje të dendura shiu dhe breshër pritet në Egjeun verior – në Maqedoninë lindore, kryesisht në Halkidiki, në Thesali dhe Sporada, Atikë, në Peloponezin lindor dhe në Evia.

Një paralajmërim për stuhi është lëshuar edhe në Atikë dhe Beoti.

Temperatura do të lëvizë rreth 30 gradë, ndërsa në zonat e prekura nga stuhia do të ketë rënie të ndjeshme.

Sekretariati i Përgjithshëm i Mbrojtjes Civile rekomandon qytetarët të jenë të kujdesshëm dhe të marrin të gjitha masat mbrojtëse. Një paralajmërim i veçantë vlen për zonat ku priten reshje të dendura, stuhi dhe erëra të forta.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button