Bombat që Uashingtoni pritet t’i dërgojë Izraelit

Zyrtarët amerikanë dhe izraelitë kanë thënë se administrata e presidentit amerikan Joe Biden do të lëshojë një ngarkesë me bomba që peshojnë më shumë se 200 kilogramë që supozohej të ishin pjesë e një dërgese në Izrael që u pezullua muajin e kaluar.

Axios citoi një zyrtar amerikan dhe një izraelit të thoshte se Shtetet e Bashkuara po përgatiteshin të dorëzonin bombat, duke vënë në dukje se administrata e Biden po shqyrton një pjesë tjetër të dërgesës që përfshin bomba që peshojnë më shumë se 800 dhe më shumë se 900 kilogramë, respektivisht.

Zyrtari amerikan shpjegoi se ata diskutuan çështjen këtë javë gjatë vizitës së ministrit izraelit të Mbrojtjes Yoav Gallant në Uashington, ndërsa vuri në dukje se zyrtarët izraelitë ishin informuar se “Biden nuk po merr urdhra nga (kryeministri izraelit) Benjamin Netanyahu për të lëshuar dërgesën”.

Një zyrtar i lartë amerikan tha në fillim të kësaj jave se ndihmësit e presidentit Joe Biden e kishin informuar Gallant se Uashingtoni do të vazhdojë të pezullojë dërgesat e bombave të rënda në Izrael derisa të përfundojë procesi i shqyrtimit.

Në maj, Shtetet e Bashkuara pezulluan dërgesat e bombave të rënda në Izrael, duke përmendur shqetësimet se ato do të përdoren në zonat me popullsi të dendur të Rripit të Gazës.

Mbështetje e pakufizuar

Kohët e fundit, Netanyahu akuzoi administratën Biden për hezitim për t’i dorëzuar armët Izraelit, të cilat i nevojiten në luftën kundër Gazës, e cila vazhdon që nga 7 tetori dhe ka vrarë dhe plagosur më shumë se 120,000 palestinezë, shumica prej tyre gra dhe fëmijë.

Pozicioni zemëroi zyrtarët amerikanë të cilët mohuan akuzat e Netanyahut, duke theksuar se Uashingtoni kishte pezulluar dërgimin e vetëm një dërgese.

Megjithatë, që nga fillimi i luftës së Gazës, Uashingtoni i ka ofruar Tel Aviv-it mbështetje të pakufizuar në nivele të ndryshme ushtarake, inteligjente dhe diplomatike dhe është planifikuar t’i dorëzojë atij armë në vlerë prej miliarda dollarësh në muajt e ardhshëm. Në fillim të qershorit, Tel Avivi nënshkroi një kontratë për blerjen e 25 avionëve luftarakë amerikanë F-35 me vlerë tre miliardë dollarë.

Në prill, Biden nënshkroi një paketë ndihme prej 26.4 miliardë dollarësh për Izraelin, duke përfshirë 14 miliardë dollarë ndihmë ushtarake.

Washington Post raportoi se që nga fillimi i luftës izraelite në Rripin e Gazës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë ofruar ushtrisë izraelite ndihmë ushtarake me vlerë më shumë se 6.5 miliardë dollarë. /tesheshi/

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button