Andrew Miller, ekspert i DASH-it jep dorëheqjen për shkak të luftës në Gaza

Një ekspert i lartë i Departamentit të Shtetit të SHBA-së për konfliktin Izrael-Palestinë dhe skeptik ndaj trajtimit të luftës gjenocidale të Izraelit në Gazën e rrethuar nga presidenti Joe Biden, ka dhënë dorëheqjen, sipas një raporti.

Andrew Miller, zëvendës ndihmës sekretari i shtetit për çështjet izraelito-palestineze, ishte një kritik i qasjes së Presidentit Joe Biden për “përqafimin e ariut” ndaj Izraelit gjatë luftës dhe përshkruhet nga njerëzit që e njohin atë si një mbështetës i vendosur i të drejtave dhe shtetësisë palestineze, raportoi të premten gazeta Washington Post .

Miller u tha kolegëve se ai do të largohej nga posti i tij sepse rrallë ka qenë në gjendje të shohë familjen gjatë rrjedhës së luftës 260-ditore të Izraelit dhe se nëse jo për ta, ai do të kishte preferuar të qëndronte në punën e tij për të “luftuar për atë që beson”, raportoi WP.

Departamenti i Shtetit nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment, por zëdhënësi Matthew Miller konfirmoi largimin në një deklaratë për Washington Post, duke thënë:

“Andrew solli përvojë të thellë dhe perspektivë të mprehtë në tryezë çdo ditë”. Të gjithëve këtu u vjen keq që e shohin të largohet, por ne i urojmë suksese në përpjekjet e tij të ardhshme”, shtoi ai.

Një zyrtar amerikan tha se Miller bëri presion që SHBA-ja të përdorte levën e saj mbi regjimin izraelit, duke përfshirë mbështetjen e konsiderueshme ushtarake, ekonomike, politike dhe diplomatike që i ofron Tel Avivit, në mënyrë më efektive.

“Ai është sigurisht në anën më progresive të zyrtarëve të administratës kur bëhet fjalë për rajonin, duke përfshirë konfliktin Izrael-Palestinë, por ai gjithashtu nuk ka qenë kurrë një tip “digjni gjithçka dhe hiqni dorë nga pragmatizmi”, tha zyrtari.

“Ai gjithmonë ka mbrojtur idenë që Shtetet e Bashkuara duhet të mbështesin të drejtat dhe shtetësinë palestineze, por avokimi i tij gjatë kohës që ishte në qeveri ka qenë përgjithësisht i qetë dhe i matur”.

Rritje e dorëheqjeve

Dorëheqja e tij vjen pas largimeve të të paktën tetë zyrtarëve të tjerë të administratës Biden, të cilët u larguan në shenjë proteste ndaj luftës në Gaza dhe refuzimit të deritanishëm të presidentit për të mos ecur krah për krah me regjimin izraelit.

Por dorëheqja e Millerit është e dukshme pasi shënon largimin e zyrtarit më të lartë me një rol në politikëbërjen në çështjen Izrael-Palestinë.

Stacy Gilbert, një ish-zyrtare e lartë e Departamentit të Shtetit, dha dorëheqjen për shkak të pengimit të ndihmës së Izraelit në enklavën e bllokuar.

Hala Rharrit, një ish-diplomat amerikan i cili gjithashtu dha dorëheqjen për trajtimin e luftës nga administrata Biden, i tha së fundmi TRT World  se politika e dështuar militariste e Presidentit Biden për Gazën e bëri të pamundur arritjen e paqes.

“Unë po shikoja, monitoroja, dëshmoja dhe raportoja në Uashington çdo ditë pasojat e politikës sonë në të gjithë botën arabe dhe mund të shihja se ajo nuk po ndihmonte askënd,” i tha ajo TRT World në një intervistë.

Josh Paul, një ish-punonjës i lartë i Departamentit të Shtetit, ishte i pari që dha dorëheqjen për trajtimin e luftës nga Biden, duke shkaktuar një valë dorëheqjesh në Uashington. Që atëherë, ai është bërë i rregullt në protestat pro Palestinës në kryeqytetin amerikan.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button