Temperaturat rekord përfshijnë SHBA-në, miliona amerikanë përballen me nxehtësi ekstreme

Një valë të nxehti pritet të rrisë merkurin në nivele të reja rekord në Bregun Perëndimor të SHBA-së, ndërsa miliona amerikanë po përballen me nxehtësi dhe temperatura të larta që shtrihet deri në Arizona dhe Nevada.

Rreth 36 milionë njerëz, 10% e vendit, kanë marrë paralajmërime nga autoritetet në lidhje me nxehtësinë ekstreme të shkaktuar nga kupola e nxehtësisë me qendër mbi Kaliforni, tha sot Shërbimi i motit i SHBA.

Temperaturat e larta parashikohen të mbeten ose të tejkalojnë rekordet ditore në shtetin Uashington, Oregon, Arizonën veriore dhe Ajdaho qendrore.

Mërkuri është deri në 20 gradë mbi normalen për këtë periudhë të vitit në vende si Redding, një qytet në Kaliforninë veriore që arriti një rekord prej 48 gradë Celsius dje, tha meteorologu i NëS, Brian Jackson. Vala e të nxehtit pritet që thjesht të lëvizë drejt lindjes, në fillim të javës së ardhshme.

“Ne kemi një valë të nxehtë të vërtetë të shtrirë dhe ekstreme që po ndodh dhe pritet të vazhdojë këtë javë,” tha ai.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button