Të paktën 11 palestinezë të vrarë në sulmet e fundit të Izraelit në Rafah

Të paktën 11 palestinezë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën në katër sulme izraelite në zonat e banuara dhe një tubim në Rafah, në jug të Rripit të Gazës, thanë burime, transmeton Anadolu.

Burime mjekësore thanë për Anadolu se gjashtë palestinezë u vranë dhe disa të tjerë u plagosën sot nga bombardimi i një shtëpie që i përkiste familjes Qishta pranë shkollës Al-Aqqad në veri të Rafahut.

Në qendër të Rafahut, ushtria izraelite shënjestroi një tubim palestinez në rrethrrotullimin Najma, duke vrarë të paktën tre persona, shtuan burimet mjekësore.

Ushtria izraelite përdori gjithashtu një raketë zbulimi për të shënjestruar një palestinez në rrugën Awni Dhair në qendër të Rafahut, si dhe një palestinez tjetër në zonën Khirbet Al-Adas në veri, sipas burimeve.

Disa sulme të ashpra izraelite u zhvilluan në lagjet e Al-Geneina, Al-Shaboura, kampin Yabna, Brazil dhe Al-Salam të shtunën në mbrëmje dhe herët në mëngjesin e së dielës, thanë dëshmitarët okularë për Anadolu.

Izraeli ka vazhduar ofensivën e tij brutale në Rripin e Gazës, pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm.

Afro 36.000 palestinezë janë vrarë në Gaza, shumica dërrmuese gra dhe fëmijë, dhe mbi 80.600 të tjerë janë plagosur që nga tetori pas një sulmi nga Hamasi.

Gati tetë muaj pas fillimit të luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë në rrënoja, krahas një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për “gjenocid” në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionin e tij në Rafah, qytet në Gazën jugore ku më shumë se një milion palestinezë të zhvendosur kishin kërkuar strehim.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button