Marine Le Pen paralajmëron se e djathta ekstreme franceze do të frenojë ndihmën për Ukrainën

Ndërsa Ukraina po lufton me Rusinë, mbështetja nga një prej mbështetësve më të fortë të Kievit duket se do të lëkundet nëse e djathta ekstreme del në pushtet në zgjedhjet parlamentare franceze të së dielës.

Marine Le Pen, kryetarja e partisë franceze të ekstremit të djathtë Rally National (RN), u zotua se një kryeministre nga partia e saj do të parandalonte Kievin të përdorte armë me rreze të gjatë të furnizuar nga Franca për të goditur brenda Rusisë dhe do të pengonte sugjerimin e presidentit francez Emmanuel Macron se ai mund të vendoste “çizmet franceze” në tokën ukrainase.

“Nëse Emmanuel Macron dëshiron të dërgojë trupa në Ukrainë dhe kryeministri është kundër, atëherë nuk ka trupa të dërguara në Ukrainë”, tha ajo për CNN, përcjell Telegrafi. “Fjalën e fundit e ka kryeministri”.
Marine Le Pen dha një intervistë të gjerë me Christiane Amanpour të CNN të enjten përpara votimit të raundit të dytë në zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Francës, të thirrura nga Macron pas rezultateve mahnitëse të zgjedhjeve evropiane të Tubimit Kombëtar në maj.

Siç kujtojnë mediat, Le Pen ka pasur qasje interesante edhe në të kaluarën në raport me Rusinë.

Ajo ka refuzuar të dënojë aneksimin e paligjshëm të Krimesë nga Putin në vitin 2014 dhe madje ka marrë një kredi të madhe nga një bankë ruse.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button