Biden u thotë demokratëve të Kongresit se ai do të qëndrojë në garën për president

Presidenti Joe Biden u ka thënë demokratëve të Kongresit në një letër të hënën se ai do të vazhdojë garën e tij për rizgjedhje pavarësisht shqetësimeve në rritje për aftësinë e tij mendore dhe qëndrueshmërinë e fushatës së tij.

“Dëshiroj që ju të dini se pavarësisht nga të gjitha spekulimet në shtyp dhe gjetkë, unë jam i vendosur për të qëndruar në këtë garë, për ta drejtuar këtë garë deri në fund dhe për të mposhtur Donald Trump”, ka shkruar Biden në një letër të siguruar nga CNN, përcjell Telegrafi.

“Çështja se si të ecim përpara është transmetuar mirë për më shumë se një javë tani. Dhe është koha që ajo të përfundojë. Ne kemi një angazhim. Dhe ky është për të mposhtur Donald Trump. Kemi 42 ditë për Konventën Demokratike dhe 119 ditë për zgjedhjet e përgjithshme. Çdo dobësim i vendosmërisë ose mungesë qartësie për detyrën përpara vetëm e ndihmon Trumpin dhe na dëmton ne”, ka thënë më tej Biden.
“Është koha për t’u bashkuar, për të ecur përpara si një parti e bashkuar dhe për të mposhtur Donald Trump”.

Është një javë kritike për të ardhmen politike të Biden-it, pasi ai kërkon të zvogëlojë ndikimin nga debati kundër Donald Trump.

Siç raportohet, më shumë se një pjesë e vogël e demokratëve kryesorë të Dhomës së Përfaqësuesve i thanë udhëheqësit të pakicës Hakeem Jeffries të dielën se Biden duhet të tërhiqet.

Në javën pas performancës së tij të debatit, Biden personalisht kontaktoi me afërsisht 20 demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve, thotë një zyrtar i fushatës për CNN, dhe ka folur me liderët e partisë – duke përfshirë udhëheqësin e shumicës në Senat, Chuck Schumer, udhëheqësin e pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Hakeem Jeffries dhe deputetet Nancy Pelosi dhe James Clyburn – me synimin për t’i siguruar ata se shqetësimet brenda partisë po dëgjohen.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button