Zbulohet plani i Smotrichit për aneksimin e Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli

Në një fjalim të fshehtë për kolonët sionistë në Bregun Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, një ministër kyç në kabinetin ekstremist të kryeministrit Benjamin Netanyahu, Bezalel Smotrich, ka zbuluar një axhendë të fshehtë për të forcuar kontrollin izraelit në territorin palestinez, pa u parë aneksimi ndërkombëtarisht si i tillë.

Ministri i Financave i ekstremit të djathtë i Izraelit, i cili është gjithashtu një ministër në Ministrinë e Mbrojtjes, i njohur për qëndrimin e tij islamofobik dhe urrejtjen kundër Palestinës, përshkroi një ndryshim strategjik nga sundimi ushtarak në atë civil nën komandën e tij në Ministrinë e Mbrojtjes izraelite, sipas një raporti. në New York Times.

Plani i Smotrich, i zbuluar në një mbledhje private, synon të mjegullojë kufirin midis pushtimit dhe aneksimit, duke anashkaluar shqyrtimin ndërkombëtar.

Duke nënvizuar se këto manovra klandestine mbështeten nga kryeministri Netanyahu, ai tha se ato dëmtojnë drejtpërdrejt qëndrimin zyrtar të negociatave të mundshme në lidhje me statusin e Bregut Perëndimor të pushtuar.

“Do të jetë më e lehtë të gëlltitet në kontekstin ndërkombëtar dhe ligjor,” tha Smotrich në takimin e 9 qershorit. “Që të mos thonë se ne po bëjmë aneksimin këtu”.

Smotrich, kreu i partisë ekstremiste të Sionizmit Fetar, tha se qëllimi është të parandalojë Bregun Perëndimor të pushtuar të bëhet pjesë e një shteti palestinez, duke i përshkruar ndryshimet si “mega-dramatike” dhe duke e quajtur atë ndryshim të ADN-së së një sistemi.

“Po ju them, është mega-dramatike”, u tha ai kolonëve sionistë. “Ndryshime të tilla ndryshojnë ADN-në e një sistemi.”

Komplikimi i zgjidhjes me dy shtete

Pavarësisht se Gjykata e Lartë e Izraelit e përcaktoi territorin si të pushtuar nën sundimin ushtarak, politikat e Smotrich sugjerojnë një integrim të qëllimshëm në qeverisjen izraelite, duke komplikuar përpjekjet drejt një zgjidhjeje me dy shtete të përkrahur nga aleati SHBA-ja dhe komuniteti ndërkombëtar.

“Pesëmbëdhjetë vjet më parë, unë isha një nga ata që vraponin nëpër kodra, duke ngritur tenda,” u tha Smotrich kolonëve në fjalimin e tij.

Ngjitja e Smotrich brenda koalicionit të Netanyahut pasqyron një zhvendosje drejt politikave të vijës së ashpër. Një ish-ngatërrestar i kolonëve, ai ka sfiduar normat ligjore dhe konsensusin ndërkombëtar, duke mbrojtur sovranitetin izraelit mbi Bregun Perëndimor të pushtuar.

Nën ndikimin e tij, politikat janë zhvendosur drejt mbikëqyrjes civile të vendbanimeve të paligjshme dhe rritjes së shpenzimeve të mbrojtjes për t’i mbrojtur ato. Këto veprime kanë tërhequr kritika për përshkallëzimin e tensioneve dhe pengimin e përpjekjeve për paqe.

Për të shmangur shqyrtimin ndërkombëtar, ai tha se regjimi e ka lejuar Ministrinë e Mbrojtjes të mbetet e përfshirë në proces, kështu që duket se ushtria është ende në zemër të qeverisjes së Bregut Perëndimor.

“Qëllimi im – dhe mendoj për të gjithë këtu – është para së gjithash të parandaloj krijimin e një shteti terrorist në zemër të tokës së Izraelit,” theksoi Smotrich.

Smotrich, sipas raportit të NYT, përmendi gjithashtu se kryeministri agresiv Netanyahu ishte plotësisht në dijeni të planit, duke pohuar se Netanyahu është “plotësisht me ne”.

“Ne krijuam një sistem të veçantë civil,” tha Smotrich.

Dhuna e kolonëve në zemër të luftës së Gazës

Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor në luftën arabo-izraelite të vitit 1967 dhe që atëherë ka vendosur ilegalisht rreth 500,000 kolonë sionistë atje.

Përveç Gazës së bllokuar, ku lufta gjenocidale e Izraelit është duke u zhvilluar, Palestina kërkon Bregun Perëndimor dhe Jerusalemin Lindor – territore të pushtuara dhe të aneksuara nga Izraeli në vitin 1967 – për një vend plotësisht të pavarur, një pozicion që sheh mbështetje të gjerë ndërkombëtare.

Gati tre milionë palestinezë banojnë në Bregun Perëndimor të pushtuar, me një numër të konsiderueshëm të angazhuar në bujqësi. Megjithatë, fermerët dhe barinjtë, që shpesh banojnë në komunitete të vogla e të qeta, janë objektiva të shpeshta të sulmeve të kolonëve sionistë, të mbështetur nga prania e policisë izraelite, duke shfrytëzuar cenueshmërinë e tyre.

Në zemër të luftës aktuale në Gaza është edhe dhuna e kolonëve në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Grupi i rezistencës i Hamasit thotë se sulmi i tij i 7 tetorit kundër Izraelit, i cili befasoi armikun e tij të madh, u orkestrua si përgjigje ndaj sulmeve izraelite në xhaminë Al Aksa, dhunës së paligjshme të kolonëve në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe për të vënë përsëri në tryezë çështjen e Palestinës.

Izraeli që atëherë ka vrarë të paktën 37,431 palestinezë – kryesisht gra, fëmijë dhe foshnje – dhe ka plagosur 85,653, me 10,000+ të varrosur nën rrënojat e shtëpive të bombarduara dhe më shumë se 9,500 të rrëmbyer nga Tel Avivi.

Rreth 85 për qind e 2.4 milionë banorëve të Gazës janë larguar nga shtëpitë e tyre. Uria e rëndë është e përhapur dhe zyrtarët e OKB-së thonë se disa pjesë të territorit po përjetojnë zi buke.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. /TRTworld/

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button