Vrau 7 foshnje/ Infermierja britanike dënohet me burgim të përjetshëm

Infermierja britanike Lucy Letby, e cila po vuan dënimin e përjetshëm për vrasjen e shtatë foshnjave dhe tentativën për të vrarë gjashtë të tjerë, u dënua sot për vrasje në tentativë pasi ishte munduar për vrarë një foshnjë tjetër.

Letby akuzohet se u përpoq të vriste vajzën, e njohur si “Kid K”, në shkurt 2016 duke zhvendosur tubin e saj të frymëmarrjes, raporton AP.

 Juria në Gjykatën e Kurorës së Mançesterit në gusht e shpalli Letby fajtore për shumicën e krimeve për të cilat ajo u akuzua, krime të cilat u zhvilluan midis qershorit 2015 dhe 2016 në njësinë neonatale në Spitalin Kontesha e Chester në Anglinë veriperëndimore.

Letbi, po vuan një dënim të përjetshëm pa asnjë shans për lirim me kusht.

Prokurori Nick Johnson u tha juristëve se Letby u përpoq të vriste foshnjën rreth 90 minuta pasi lindi duke lëvizur tubin e tij të frymëmarrjes disa momente pasi infermierja e fëmijës doli nga dhoma. Kjo çoi në një rënie të nivelit të oksigjenit në gjakun e fëmijës në një nivel “kërcënues për jetën”, u tha gjyqtari.

Ajo u “kap praktikisht në vend” duke u përpjekur të vriste foshnjën K, tha prokuroria, kur mjeku hyri në dhomë me inkubatorët. /euronews/

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button