Pentagoni: SHBA-ja po monitoron nga afër lidhjet midis Rusisë dhe Koresë së Veriut

SHBA-ja po monitoron nga afër marrëdhëniet në zhvillim midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, tha Pentagoni të enjten, raporton Anadolu.

“Nuk është befasi që ata e kanë zhvilluar dhe nxitur këtë marrëdhënie. Pra, është diçka që ne do ta marrim seriozisht dhe është diçka që do të vazhdojmë ta monitorojmë”, u tha gazetarëve zëdhënësi Pat Ryder.

Fokusi i SHBA-së kur bëhet fjalë për rajonin e Indo-Paqësorit është të punojë me kombet me të njëjtin mendim për sigurinë dhe stabilitetin në gjithë botën, për të përfshirë rajonin e Indo-Paqësorit, tha Ryder.

Duke folur për marrëveshjen e fundit midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, në të cilën ato u zotuan t’i ofrojnë njëra-tjetrës ndihmë ushtarake “pa vonesë” nëse ndonjëra sulmohet nga një vend i tretë, zëdhënësi tha se nuk do të diskutojë “në detaje” asnjë marrëveshje midis Moskës dhe Phenianit.

“Ajo që keni parë në të kaluarën është se DPRK (Republika Popullore Demokratike e Koresë) i ofron Rusisë municione që janë duke u përdorur në Ukrainë, duke vrarë ukrainas dhe duke mbështetur luftën e paligjshme të Rusisë”, tha ai.

“Pra, përsëri, është pa dyshim shqetësuese për të gjitha ato kombe që respektojnë sovranitetin, respektojnë sundimin e ligjit”, shtoi zyrtari amerikan.

Duke theksuar se Rusia duhet të rreshtohet me Korenë e Veriut për të “nënshtruar” popullin e Ukrainës, Ryder tha: “Dhe fakti që ata duhet të shkojnë në një vend si DPRK për të marrë municione, tregon se sa e izoluar është Rusia tani”.

I pyetur nëse SHBA-ja e merr “seriozisht” konsideratën e presidentit rus Vladimir Putin për ndryshimin e doktrinës bërthamore të Rusisë, Ryder tha: “Ne nuk kemi parë asgjë në këtë pikë që do të kërkonte nga ne të ndryshonim qëndrimin e forcave tona strategjike”.

“E them përsëri, nuk është hera e parë që ne kemi dëgjuar zhurmë të pamatur mbi armët bërthamore. Është sigurisht e papërgjegjshme për vendet që mbajnë këto lloj aftësish të bëjnë komente të tilla”, shtoi ai.

Gjatë vizitës së tij në Vietnam, Putin tha se autoritetet ruse po mendojnë për ndryshime në doktrinën bërthamore, sepse “kundërshtarët” kanë ulur pragun për përdorimin e armëve bërthamore.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button