Holanda premton të dërgojë 24 avionë luftarakë F-16 në Kiev

Ministri i Jashtëm Caspar Feldkamp, gjatë një vizite në fundjavë në Kiev tha se Holanda do të fillojë furnizimin e Ukrainës me avionë luftarakë F-16 pa vonesë.

Me rastin e udhëtimit të tij të parë jashtë vendit që nga emërimi i tij pak ditë më parë si kreu i diplomacisë holandeze, Caspar Feldkamp siguroi gjatë një konference për shtyp në Kiev se lejet e nevojshme të eksportit u dhanë javën e kaluar dhe Holanda tani është gati të dërgojë avionin pa vonesa në Ukrainë.

Ministri i Jashtëm holandez nuk dha më shumë detaje për kohën e dorëzimit të 24 F-16 në Kiev.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button