Gjermania dhe Holanda u kërkojnë qytetarëve të tyre të largohen nga Libani

Qeveria gjermane dhe holandeze kanë lëshuar këshilla duke u kërkuar qytetarëve të tyre të largohen nga Libani për shkak të rrezikut të përshkallëzimit të mëtejshëm të konfliktit në rajon.

Në një postim në X, Ministria e Jashtme holandeze u bëri thirrje qytetarëve të saj që të shmangin udhëtimin në Liban dhe ata që jetojnë atje të largohen pasi fluturimet komerciale janë ende në funksion.

Duke përmendur se si paralajmërimi aktual i udhëtimit në vendin e Lindjes së Mesme është “alarm i kuq”, ai theksoi se situata atje mbetet shumë “e paparashikueshme”. Ambasada holandeze mund të mos jetë në gjendje t’i ndihmojë qytetarët e saj nëse futen në telashe, paralajmëroi ajo.

Në një lëvizje të ngjashme, Gjermania lëshoi ​​një paralajmërim udhëtimi dhe u kërkoi qytetarëve të saj që aktualisht ndodhen në Liban të largohen nga vendi.

“Gjermanëve në Liban u kërkohet urgjentisht të largohen nga vendi. Situata në kufirin midis Izraelit dhe Libanit është shumë e tensionuar,” tha ministria në llogarinë e saj X.

Ai gjithashtu paralajmëroi se trafiku ajror nga aeroporti i Bejrutit Rafic Hariri mund të pezullohet plotësisht në rast të përshkallëzimit të mëtejshëm, duke e bërë të pamundur daljen nga vendi me rrugë ajrore. /TRTworld/

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button