Shtëpia e Bardhë: Biden i përkushtuar për të përfunduar mandatin e 2-të nëse rizgjidhet

Presidenti i SHBA Joe Biden do të shërbejë një mandat të dytë të plotë nëse ai rizgjedh në nëntor, tha të martën Shtëpia e Bardhë.

E pyetur nga një gazetar nëse Biden, 81 vjeç, angazhohet të shërbejë mandatin e tij të dytë katërvjeçar nëse mposht ish-presidentin Donald Trump në sondazhet e nëntorit, zëdhënësja Karine Jean-Pierre u përgjigj: “Po”.

Biden është përballur me thirrje për të tërhequr kandidaturën e tij që nga performanca e tij e dobët kundër Trump në debatin e tyre të parë presidencial më 27 qershor.

Nëse rizgjidhet, presidenti demokrat do të jetë 86 vjeç kur të largohet nga detyra.

Një ditë më parë, Jean-Pierre mohoi raportet se Biden po trajtohej për sëmundjen e Parkinsonit pasi regjistrat e vizitorëve treguan se një neurolog kryesor i specializuar për sëmundjen vizitoi rezidencën ekzekutive tetë herë në po aq muaj.

Të martën, ajo tha se takimi midis Biden dhe neurologut në janar nuk kishte lidhje me kujdesin mjekësor, shkruan CNN.

E pyetur për demokratët e Kongresit që thanë se ai duhet të largohej nga gara, ajo tha se ka nga ata që e mbështesin atë.

“Ne i respektojmë anëtarët e Kongresit. Ne respektojmë pikëpamjet e tyre. Por dua të them gjithashtu se ka një listë të gjatë të anëtarëve të kongresit që kanë qenë shumë të qartë në mbështetjen e tyre për presidentin,” shtoi ajo.

Më parë, demokratët e Dhomës dhe Senatit mbajtën takime të veçanta për të diskutuar qëndrueshmërinë e kandidaturës së Biden, me disa demokratë të Senatit që shprehën shqetësim të thellë për garën presidenciale.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button