Shefi i ushtrisë së Sudanit thotë se shumë vende mbyllin sytë ndaj krimeve të RSF-së

Shefi i ushtrisë sudaneze, gjenerali Abdel Fattah al-Burhan, ka thënë se “shumë vende heshtin dhe mbyllin sytë” ndaj krimeve që supozohet se janë kryer nga Forcat paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF) në luftën civile më shumë se njëvjeçare të vendit.

Sudani është pushtuar nga lufta që nga prilli 2023, kur shpërthyen luftimet midis forcave besnike të al-Burhan dhe RSF-së të udhëhequra nga ish-zëvendësi i tij, Mohamed Hamdan Dagalo.

Që nga shpërthimi i luftës, dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë dhe miliona të tjerë janë zhvendosur ndërsa një krizë humanitare është thelluar.

Të dyja palët janë akuzuar për kryerjen e krimeve të luftës nga zyrtarët e OKB-së dhe grupet e të drejtave.

Në një intervistë ekskluzive me Al Jazeera në Port Sudan, al-Burhan tha: “Shumë vende heshtin dhe mbyllin një sy ndaj krimeve që kryhen çdo ditë”.

“Çdo ditë, armiqtë po vrasin popullin sudanez, duke plaçkitur tokën e tyre dhe duke dhunuar gratë dhe vajzat e tyre … Të gjithë ata që qëndrojnë të heshtur dhe ata që mbështesin atë që pala tjetër po bën çdo ditë janë padyshim një armik,” tha al-Burhan.

“Ndoshta disa vende kanë përdorur ndikimin e tyre për të ndaluar ndihmën e ofruar për shtetin sudanez. Disa vende mund të kenë përdorur mekanizmat e tyre ndërkombëtarë dhe rajonalë për të ndaluar mbështetjen e forcave të armatosura”, shtoi ai.

Në mars, Komisioneri i Lartë i OKB-së për të Drejtat e Njeriut, Volker Turk, tha se ekipi i tij kishte dokumentuar dhjetëra raste të dhunës seksuale.

“Dhuna seksuale si një armë lufte, përfshirë përdhunimin, ka qenë një karakteristikë përcaktuese – dhe e neveritshme – e kësaj krize që nga fillimi”, tha ai.

Ekipi i tij ka dokumentuar 60 incidente të dhunës seksuale të lidhura me konfliktin, duke përfshirë të paktën 120 viktima në të gjithë vendin, shumica dërrmuese gra dhe vajza, tha ai, por shtoi se “këto shifra janë fatkeqësisht një nënpërfaqësim i madh i realitetit”. /Al Jazeera/

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button