Humbi zgjedhjet, Rishi Sunak dorëhiqet nga drejtimi i Partisë Konservatore

Kryeministri britanik Rishi Sunak njoftoi sot synimin e tij për të dhënë dorëheqje si lider i Partisë Konservatore pas humbjes së rëndë në zgjedhje, raporton Anadolu.

Megjithatë, Sunak do të qëndrojë në postin e tij derisa të emërohet një pasardhës. Në një fjalim solemn, ai shprehu keqardhjen e tij para kombit dhe pranoi thirrjen e qartë të votuesve për ndryshim.

“Së shpejti do të takoj madhërinë e tij mbretin për t’i ofruar vendit dorëheqjen time si kryeministër. Do të doja të them para së gjithash, më vjen keq”, tha Sunak.

“Unë i kam dhënë gjithë kësaj pune, por ju keni dërguar një sinjal të qartë se qeveria e Mbretërisë së Bashkuar duhet të ndryshojë dhe gjykimi juaj është i vetmi që ka rëndësi. Kam dëgjuar zemërimin tuaj, zhgënjimin tuaj. Dhe unë marr përgjegjësinë për këtë humbje”, theksoi ai.

Në fjalën e tij, Sunak lavdëroi gjithashtu Keir Starmerin, kreun e Partisë Laburiste, i cili do të bëhet kryeministri i ri.

“Përderisa ai ka qenë kundërshtari im politik, Keir Starmer së shpejti do të bëhet kryeministri ynë. Në këtë punë, sukseset e tij do të jenë të gjitha sukseset tona dhe i uroj atij dhe familjes së tij suksese. Çfarëdo mosmarrëveshjeje që kemi pasur në këtë fushatë, ai është i denjë, njeri me shpirt publik të cilin unë e respektoj”, tha Sunak.

Partia Laburiste fitoi zgjedhjet parlamentare pasi arriti shumicën në Dhomën e Ulët.

Partia ka fituar 412 vende në Dhomën e Ulët prej 650 vendesh ndërsa Konservatorët 121.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button