Emiri i Katarit përsërit kërkesën e tij për të ndalur luftën izraelite në Gaza

Emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani ka theksuar përpjekjet e vendit të tij për të ndalur luftën izraelite në Gaza, duke i përshkruar kushtet atje si tragjike, njoftoi Agjencia e Lajmeve të Katarit.

Gjatë takimit të tij me presidentin polak Andrzej Duda në Varshavë, emiri pohoi se Katari kërkon të ndalojë luftën duke gjetur një zgjidhje, duke ndaluar luftimet dhe duke liruar pengjet e mbajtur në Gaza.

Situata në enklavë është tragjike dhe e vështirë dhe ne kemi nevojë për përpjekjet e botës për ta ndalur këtë luftë, tha ai.

Sheikh Tamim mbërriti në Varshavë nga Astana, Kazakistan, ku mori pjesë në një samit dy-ditor të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait.

Të ngjajshme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button